Skip to content

4 Eisele AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 29, 2017

Property Information

Block138.05
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,773
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,100
66%
Improvement Value:$229,800
34%
Total Assessment$679,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,352+6.9%
2024$8,746+15.1%
2023$7,599-0.3%
2022$7,621-1.7%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$375,000

From:

To:

Sq Ft1,689DeedBook 8426, Page 4793Recorded1/5/2005

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5180, Page 414

Property Built

Built

Year Built: 1959