Skip to content

6 Eisele AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Dec 11, 2002

Property Information

Block138.05
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,130
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,200
71%
Improvement Value:$185,500
29%
Total Assessment$635,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,722+7.8%
2024$8,089+14.7%
2023$7,051-0.4%
2022$7,077+2.4%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

From:

To:

Sq Ft2,130DeedBook 8177, Page 3145Recorded1/6/2003

Property Built

Built

Year Built: 1959