Skip to content

4 Judith CtAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block138.06
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,086
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$648,100
72%
Improvement Value:$246,000
28%
Total Assessment$894,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,271-20.2%
2024$15,386+79.8%
2023$8,559-0.3%
2022$8,583-2.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$900,000

From:

To:

Sq Ft2,086DeedBook 9691, Page 9162NU CodeFamily (1)Recorded6/13/2024

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft2,086DeedBook 9617, Page 3353Recorded9/27/2022

Property Sale

Sale
$176,000
DeedBook 5201, Page 540

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5012, Page 969

Property Built

Built

Year Built: 1959