Skip to content

910 Darlene AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Mar 13, 2013

Property Information

Block138.07
Lot17
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page47

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,349
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,300
68%
Improvement Value:$298,200
32%
Total Assessment$944,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,985-19.5%
2024$16,135+74.9%
2023$9,226-0.2%
2022$9,242-2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,349DeedBook 9023, Page 3514Recorded7/5/2013

Property Sale

Sale
$178,500

From:

To:

Sq Ft2,034DeedBook 5723, Page 917Recorded6/22/1998

Property Built

Built

Year Built: 1959