Skip to content

914 Coach DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1968

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block138.08
Lot1
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage6,356
Acreage0.87

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,600
40%
Improvement Value:$1,047,000
60%
Total Assessment$1,759,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,941-5.0%
2024$26,246+19.4%
2023$21,983+0.4%
2022$21,893-11.5%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1968