Skip to content

909 Brookside AveAsbury Park, NJ 07712

Built 2003

Owner
---
Last Sale Price
$1,225,000
Last Sale Date
Mar 4, 2026

Property Information

Block138
Lot52.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page45

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,348
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$343,800
47%
Improvement Value:$387,600
53%
Total Assessment$731,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,159-5.7%
2024$10,773-6.6%
2023$11,529+4.4%
2022$11,046+0.2%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$1,225,000
Sq Ft2,348DeedBook 9783, Page 3597Recorded3/10/2026

Property Sale

Sale
$999,999

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 9734, Page 194NU CodeFamily (1)Recorded4/16/2025

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 9289, Page 339Recorded5/24/2018

Property Sale

Sale
$480,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 8785, Page 6363Recorded7/14/2009

Property Built

Built

Year Built: 2003