Skip to content

212 Elberon BlvdOakhurst, NJ 07755

Built 1946

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Nov 13, 2017

Property Information

Block13
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-O-DG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,706
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,900
73%
Improvement Value:$185,300
27%
Total Assessment$698,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,714-13.8%
2024$11,272+25.2%
2023$9,002-1.0%
2022$9,095+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$250,000

From:

To:

Sq Ft1,706DeedBook 9262, Page 7350NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1946