Skip to content

245 Roosevelt AveOakhurst, NJ 07755

Built 1941

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Feb 26, 2016

Property Information

Block14.01
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-B-O-1U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,040
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,233,100
90%
Improvement Value:$143,700
10%
Total Assessment$1,376,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,315+12.0%
2024$14,564+22.7%
2023$11,871+10.5%
2022$10,739+2.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft1,040DeedBook 9155, Page 3820NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/4/2016

Property Built

Built

Year Built: 1941