Skip to content

254 Garfield AveOakhurst, NJ 07755

Built 1954

Last Sale Price
$407,000
Last Sale Date
Nov 2, 2015

Property Information

Block14.01
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-S-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,692
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,108,300
82%
Improvement Value:$247,300
18%
Total Assessment$1,355,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,466+5.2%
2024$15,645+22.3%
2023$12,788+8.1%
2022$11,825+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$407,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 9148, Page 4620Recorded1/13/2016

Property Sale

Sale
$515,000

From:

To:

Sq Ft1,692DeedBook 8640, Page 7286Recorded3/30/2007

Property Built

Built

Year Built: 1954