Skip to content

218 Parkview AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1929

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Oct 31, 1997

Property Information

Block140.11
Lot11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,044
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
68%
Improvement Value:$240,600
32%
Total Assessment$760,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,091-5.8%
2024$10,712+16.6%
2023$9,188-0.3%
2022$9,220+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

From:

To:

Sq Ft2,044DeedBook 5669, Page 477NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded12/3/1997

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 4842, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1929