Skip to content

300 Lincoln DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1959

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 22, 2001

Property Information

Block140
Lot92
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page52

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,853
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$700,700
72%
Improvement Value:$266,000
28%
Total Assessment$966,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,418+11.6%
2024$12,028+2.9%
2023$11,686+10.8%
2022$10,551+6.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$224,000

From:

To:

Sq Ft2,853DeedBook 5746, Page 96Recorded9/2/1998

Property Built

Built

Year Built: 1959