Skip to content

3 Overhill RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Aug 5, 2013

Property Information

Block142
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,799
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$490,000
64%
Improvement Value:$275,500
36%
Total Assessment$765,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,651+16.3%
2024$8,297-12.8%
2023$9,514+10.2%
2022$8,631+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

From:

To:

Sq Ft1,799DeedBook 9031, Page 4371Recorded8/15/2013

Property Built

Built

Year Built: 1975