Skip to content

217 Larchwood AveOakhurst, NJ 07755

Built 1953

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 9, 2015

Property Information

Block14
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1.5S-AL-R
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,978
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$641,600
75%
Improvement Value:$209,700
25%
Total Assessment$851,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,601-15.5%
2024$13,724+25.2%
2023$10,963+0.3%
2022$10,931+2.2%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft2,528DeedBook 8699, Page 8623Recorded1/22/2008

Property Built

Built

Year Built: 1953