Skip to content

270 Jerome AveOakhurst, NJ 07755

Built 1963

Last Sale Price
$2,450,000
Last Sale Date
May 28, 2025

Property Information

Block15.02
Lot2
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,359
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,479,500
71%
Improvement Value:$597,500
29%
Total Assessment$2,077,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,531+9.9%
2024$22,326+16.5%
2023$19,161+13.6%
2022$16,864-3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1963