Skip to content

32 Sequoia PkwyAsbury Park, NJ 07712

Built 2006

Last Sale Price
$550,157
Last Sale Date
Feb 2, 2006

Property Information

Block150.01
Lot12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,542
Acreage0.15

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
54%
Improvement Value:$388,900
46%
Total Assessment$838,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,421+14.7%
2024$9,955-13.9%
2023$11,557-0.6%
2022$11,632-4.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,157

From:

To:

DeedBook 8542, Page 7364NU CodeOutside sample period (5)Recorded2/16/2006

Property Built

Built

Year Built: 2006

Property Sale

Sale
$2,431,250
DeedBook 8069, Page 1150