Skip to content

7 Boxwood DrAsbury Park, NJ 07712

Built 2004

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Apr 10, 2019

Property Information

Block150.03
Lot9
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-AG-1U
Dwellings1
ZoningR-3
Sq Footage2,487
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
55%
Improvement Value:$363,800
45%
Total Assessment$813,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,037+16.4%
2024$9,481-14.7%
2023$11,111-0.7%
2022$11,188-4.3%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000

From:

To:

Sq Ft2,487DeedBook 9371, Page 2707Recorded9/30/2019

Property Sale

Sale
$470,000

From:

To:

Sq Ft2,487DeedBook 9083, Page 7622Recorded10/3/2014

Property Built

Built

Year Built: 2004

Property Sale

SaleMulti
$2,431,250
DeedBook 8069, Page 1150