Skip to content

40 Redwood DrAsbury Park, NJ 07712

Built 2009

Last Sale Price
$496,000
Last Sale Date
May 16, 2016

Property Information

Block150.07
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class17
Description2SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,407
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
55%
Improvement Value:$368,300
45%
Total Assessment$818,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,996+9.0%
2024$10,085-13.4%
2023$11,645-0.7%
2022$11,726+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$496,000

From:

To:

Sq Ft2,407DeedBook 9167, Page 3693Recorded5/23/2016

Property Sale

Sale
$418,500

From:

To:

DeedBook 8761, Page 2010NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/10/2009

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$2,431,250
DeedBook 8069, Page 1150