Skip to content

21 Rubin LnAsbury Park, NJ 07712

Built 2010

Last Sale Price
$600,500
Last Sale Date
Dec 10, 2021

Property Information

Block150.10
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page75

Building Details

Building Class16
Description1SF2AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,857
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$450,000
63%
Improvement Value:$263,100
37%
Total Assessment$713,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,311+0.4%
2024$9,272+5.5%
2023$8,790-0.8%
2022$8,856-4.7%
Property History

Property Sale

Sale
$600,500
Sq Ft1,857DeedBook 9565, Page 8003Recorded12/16/2021

Property Sale

Sale
$365,424
DeedBook 8850, Page 4724

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$2,431,250
DeedBook 8069, Page 1150