Skip to content

20 Maidenstone DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1999

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 1, 2021

Property Information

Block153
Lot66.36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page74

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,392
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$677,300
53%
Improvement Value:$588,900
47%
Total Assessment$1,266,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,582+20.5%
2024$12,929-8.9%
2023$14,189+3.3%
2022$13,732-2.6%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft3,392DeedBook 9391, Page 8765Recorded1/16/2020

Property Sale

Sale
$429,297
DeedBook 5899, Page 634

Property Sale

Sale
$429,298

From:

To:

DeedBook 5899, Page 634NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/24/2000

Property Built

Built

Year Built: 1999