Skip to content

29 Lambert Johnson DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$890,000
Last Sale Date
Mar 6, 2025

Property Information

Block154
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page73

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,452
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$480,300
49%
Improvement Value:$504,400
51%
Total Assessment$984,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,328+0.5%
2024$13,256+5.5%
2023$12,567+0.0%
2022$12,564-0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$890,000

From:

To:

Sq Ft3,452DeedBook 9729, Page 1019Recorded3/11/2025

Property Built

Built

Year Built: 1975