Skip to content

24 Ellen CtAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$459,000
Last Sale Date
Sep 29, 2014

Property Information

Block159
Lot32
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,542
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$504,900
63%
Improvement Value:$296,600
37%
Total Assessment$801,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,498+2.0%
2024$10,292-11.6%
2023$11,639-0.1%
2022$11,649-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$459,000

From:

To:

Sq Ft2,542DeedBook 9084, Page 4853Recorded10/9/2014

Property Built

Built

Year Built: 1975