Skip to content

32 Ellen CtAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$989,000
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block159
Lot36
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,768
Acreage---

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$509,600
58%
Improvement Value:$362,700
42%
Total Assessment$872,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,462+1.5%
2024$11,298+2.9%
2023$10,978-0.2%
2022$10,998-0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$989,000
Sq Ft2,768DeedBook 9751, Page 4295Recorded8/14/2025

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 9723, Page 802Recorded1/27/2025

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,768DeedBook 8474, Page 6395Recorded7/4/2005

Property Built

Built

Year Built: 1975