Skip to content

74 Cold Indian Spring RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$260,000
Last Sale Date
Jul 9, 1992

Property Information

Block159
Lot42
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,003
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$398,400
44%
Improvement Value:$514,100
56%
Total Assessment$912,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,947-2.4%
2024$12,244-9.5%
2023$13,527+0.1%
2022$13,517+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$260,000
DeedBook 5153, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1990

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 4953, Page 427