Skip to content

5 Gail CtAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$645,000
Last Sale Date
Feb 18, 2021

Property Information

Block159
Lot49
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page68

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,034
Acreage0.74

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$520,000
45%
Improvement Value:$642,500
55%
Total Assessment$1,162,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,462+61.8%
2024$9,556-24.0%
2023$12,576-5.0%
2022$13,242-3.4%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$645,000

From:

To:

Sq Ft4,034DeedBook 9490, Page 2177Recorded3/13/2021

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft4,034DeedBook 9247, Page 2886Recorded9/8/2017

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft4,034DeedBook 8898, Page 7519Recorded7/13/2011

Property Sale

SaleMulti
$550,000
DeedBook 5010, Page 369

Property Built

Built

Year Built: 1990