Skip to content

295 Garfield AveOakhurst, NJ 07755

Built 1963

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 10, 2011

Property Information

Block15
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,381
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,067,000
67%
Improvement Value:$525,500
33%
Total Assessment$1,592,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,781+2.7%
2024$19,264+15.7%
2023$16,649+6.9%
2022$15,568-2.2%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 8895, Page 3047

Property Sale

Sale
$300,000

From:

To:

Sq Ft2,381DeedBook 8895, Page 3047NU CodeEstate / executor (10)Recorded6/17/2011

Property Built

Built

Year Built: 1963