Skip to content

287 Jerome AveOakhurst, NJ 07755

Built 1960

Owner
---
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 25, 2025

Property Information

Block16
Lot10
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page35

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,017
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$1,067,000
82%
Improvement Value:$235,900
18%
Total Assessment$1,302,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,268+2.2%
2024$14,932+23.9%
2023$12,047+2.5%
2022$11,749+2.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,225,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9613, Page 9565Recorded9/6/2022

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,584DeedBook 9393, Page 564Recorded1/24/2020

Property Built

Built

Year Built: 1960