Skip to content

1 Abbey LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 27, 2022

Property Information

Block174
Lot25
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,841
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$462,200
59%
Improvement Value:$318,400
41%
Total Assessment$780,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,633+5.3%
2024$9,144+2.3%
2023$8,939+2.5%
2022$8,723+6.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,841DeedBook 9258, Page 5631Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4852, Page 876

Property Built

Built

Year Built: 1975