Skip to content

12 Faith DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
Sep 5, 1997

Property Information

Block174
Lot28
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,286
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$482,400
62%
Improvement Value:$300,700
38%
Total Assessment$783,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,899+5.6%
2024$9,375-10.9%
2023$10,518+2.3%
2022$10,277+5.3%
Property History

Property Sale

Sale
$230,000

From:

To:

Sq Ft2,286DeedBook 5648, Page 880NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded9/15/1997

Property Built

Built

Year Built: 1975