Skip to content

11 Oak Tree LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$899,000
Last Sale Date
Apr 30, 2025

Property Information

Block175.01
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,408
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,400
50%
Improvement Value:$418,700
50%
Total Assessment$837,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,309-9.5%
2024$10,283-7.3%
2023$11,094-0.2%
2022$11,114+0.6%
Property History

Property Sale

Sale
$899,000

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 9739, Page 772Recorded5/22/2025

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft2,408DeedBook 9442, Page 4639Recorded9/21/2020

Property Sale

Sale
$295,000
DeedBook 4763, Page 970

Property Built

Built

Year Built: 1987