Skip to content

3 Glen View DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$674,000
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block175.01
Lot8
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,050
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$420,100
47%
Improvement Value:$477,500
53%
Total Assessment$897,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,220-9.3%
2024$12,368-6.1%
2023$13,166+0.0%
2022$13,164+0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$674,000

From:

To:

Sq Ft3,050DeedBook 9445, Page 9991Recorded10/2/2020

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft3,314DeedBook 8147, Page 6398Recorded9/24/2002

Property Sale

Sale
$315,000

From:

To:

Sq Ft3,314DeedBook 5746, Page 767Recorded9/4/1998

Property Sale

Sale
$310,000
DeedBook 4775, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1987