Skip to content

18 Meadows LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 18, 2011

Property Information

Block175.02
Lot4
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,928
Acreage0.42

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$412,400
45%
Improvement Value:$498,000
55%
Total Assessment$910,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,395-9.4%
2024$12,573-5.2%
2023$13,262+0.0%
2022$13,258+0.3%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$435,000

From:

To:

Sq Ft2,730DeedBook 8820, Page 2934NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/12/2010

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

Sq Ft2,928DeedBook 8404, Page 7857Recorded9/29/2004

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5011, Page 830

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook 4914, Page 264

Property Built

Built

Year Built: 1987