Skip to content

3 Oak Tree LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$299,999
Last Sale Date
Oct 28, 1999

Property Information

Block175.04
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,720
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$416,000
57%
Improvement Value:$319,900
43%
Total Assessment$735,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,964-9.4%
2024$9,894-7.7%
2023$10,715-0.2%
2022$10,737+0.7%
Property History

Property Sale

Sale
$299,999

From:

To:

Sq Ft3,720DeedBook 5875, Page 781Recorded11/5/1999

Property Sale

Sale
$330,000
DeedBook 4961, Page 751

Property Built

Built

Year Built: 1987