Skip to content

1501 Roller RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1975

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 21, 2023

Property Information

Block175
Lot22
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page62

Building Details

Building Class16
Description2S-AL-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,570
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$471,500
55%
Improvement Value:$381,900
45%
Total Assessment$853,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,759+4.0%
2024$10,345-6.8%
2023$11,104+2.1%
2022$10,875+4.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

DeedBook 8952, Page 945Recorded6/4/2012

Property Sale

Sale
$419,000

From:

To:

Sq Ft2,948DeedBook 8868, Page 2673Recorded12/17/2010

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 5125, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1975