Skip to content

3 High Ridge RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1982

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block175
Lot24
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,600
55%
Improvement Value:$333,500
45%
Total Assessment$747,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,797-5.4%
2024$9,302-8.1%
2023$10,126-0.3%
2022$10,154+0.9%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft2,260DeedBook 9172, Page 6317Recorded6/27/2016

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4694, Page 148

Property Built

Built

Year Built: 1982