Skip to content

8 Oak Tree LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Dec 18, 2002

Property Information

Block175
Lot60
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,314
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$413,300
55%
Improvement Value:$338,600
45%
Total Assessment$751,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,972-9.6%
2024$9,920-18.3%
2023$12,142-0.1%
2022$12,149+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

From:

To:

Sq Ft3,314DeedBook 8195, Page 8355Recorded2/27/2003

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 4804, Page 92

Property Built

Built

Year Built: 1987