Skip to content

44 Meadows LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1987

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Nov 25, 1991

Property Information

Block175
Lot65
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page61

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,868
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$433,400
50%
Improvement Value:$439,700
50%
Total Assessment$873,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,882-9.0%
2024$11,963-6.2%
2023$12,749-0.1%
2022$12,756+0.3%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 5108, Page 117

Property Sale

Sale
$303,000
DeedBook 4796, Page 819

Property Built

Built

Year Built: 1987