Skip to content

7 Timber DrAsbury Park, NJ 07712

Built 1968

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Mar 4, 2025

Property Information

Block179.02
Lot6
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description1S-AL-R-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,722
Acreage0.4

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,200
70%
Improvement Value:$212,300
30%
Total Assessment$699,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,010+6.6%
2024$8,450-2.8%
2023$8,697+2.6%
2022$8,477+7.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$750,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 9728, Page 6016Recorded3/7/2025

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,722DeedBook 9522, Page 404Recorded6/22/2021

Property Sale

Sale
$189,000
DeedBook 5143, Page 784

Property Built

Built

Year Built: 1968