Skip to content

14 Fieldstone LnAsbury Park, NJ 07712

Built 1968

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 22, 2018

Property Information

Block180
Lot7
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class16
Description2S-F-2-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,384
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$482,100
72%
Improvement Value:$187,500
28%
Total Assessment$669,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,369+7.2%
2024$7,804-4.4%
2023$8,165+2.7%
2022$7,952+7.3%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$318,500

From:

To:

Sq Ft2,384DeedBook 9168, Page 2932Recorded5/27/2016

Property Built

Built

Year Built: 1968