Skip to content

10 Oak Knoll RdAsbury Park, NJ 07712

Built 1973

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 30, 2025

Property Information

Block181
Lot5
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,960
Acreage0.69

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$433,500
51%
Improvement Value:$412,000
49%
Total Assessment$845,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,498-5.3%
2024$11,084-5.2%
2023$11,692-0.1%
2022$11,709+0.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$218,750

From:

To:

Sq Ft2,640DeedBook 8118, Page 2760Recorded6/27/2002

Property Sale

Sale
$225,000
DeedBook 4953, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1973