Skip to content

8 Roller Rd EastAsbury Park, NJ 07712

Built 1996

Last Sale Price
$259,500
Last Sale Date
Aug 29, 1996

Property Information

Block182
Lot8.12
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,702
Acreage0.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,400
47%
Improvement Value:$552,800
53%
Total Assessment$1,048,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,667+2.7%
2024$13,305-5.2%
2023$14,041+2.0%
2022$13,771+3.5%
Property History

Property Sale

Sale
$259,500

From:

To:

Sq Ft2,702DeedBook 5532, Page 138NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/9/1996

Property Built

Built

Year Built: 1996