Skip to content

2 Roller Rd EastAsbury Park, NJ 07712

Built 1996

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Aug 26, 2003

Property Information

Block182
Lot8.15
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,998
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$488,700
45%
Improvement Value:$600,400
55%
Total Assessment$1,089,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,247+2.5%
2024$13,906-4.9%
2023$14,624+1.9%
2022$14,345+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft2,998DeedBook 8287, Page 3164Recorded10/15/2003

Property Sale

Sale
$312,230

From:

To:

DeedBook 5576, Page 498NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/19/1997

Property Built

Built

Year Built: 1996