Skip to content

19 Marisa CtAsbury Park, NJ 07712

Built 1990

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 10, 2010

Property Information

Block194
Lot2.11
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2S-AL-L-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,532
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$582,400
59%
Improvement Value:$412,900
41%
Total Assessment$995,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,052+1.1%
2024$12,906+11.4%
2023$11,588+0.0%
2022$11,586-2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$224,000
DeedBook 5096, Page 764

Property Built

Built

Year Built: 1990