Skip to content

315 S Lincoln AveOakhurst, NJ 07755

Built 1959

Last Sale Price
$415,000
Last Sale Date
Jul 1, 2010

Property Information

Block20.01
Lot16
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description1S-F-R-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,872
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,063,800
79%
Improvement Value:$282,500
21%
Total Assessment$1,346,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,636+4.2%
2024$15,963+23.7%
2023$12,900+43.7%
2022$8,977-1.1%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$415,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 8844, Page 153Recorded8/6/2010

Property Sale

Sale
$475,000

From:

To:

Sq Ft1,872DeedBook 8733, Page 3058Recorded7/28/2008

Property Sale

Sale
$312,500

From:

To:

Sq Ft1,200DeedBook 8421, Page 8305Recorded12/11/2004

Property Built

Built

Year Built: 1959