Skip to content

121 Franklin AveOakhurst, NJ 07755

Built 1960

Last Sale Price
$149,170
Last Sale Date
Aug 30, 2018

Property Information

Block20.01
Lot3
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class16
Description2S-F-S-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,018
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$885,100
72%
Improvement Value:$343,900
28%
Total Assessment$1,229,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,282+12.6%
2024$13,570-16.0%
2023$16,152+53.6%
2022$10,514+1.2%
Property History

Property Sale

Sale
$149,170

From:

To:

Sq Ft2,018DeedBook 9315, Page 682NU CodeBankruptcy (13)Recorded10/5/2018

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft2,018DeedBook 8889, Page 2268Recorded4/29/2011

Property Built

Built

Year Built: 1960