Skip to content

5 Greenbrier RdOakhurst, NJ 07755

Built 2001

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block20
Lot19.02
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description2S-S-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,536
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,825,700
53%
Improvement Value:$1,627,900
47%
Total Assessment$3,453,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,211+4.4%
2024$27,011-9.2%
2023$29,760+2.1%
2022$29,140+0.9%
Property History
Sales1

Property Built

Built

Year Built: 2001

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

DeedBook 5786, Page 772Recorded1/19/1999