Skip to content

3301 Fairmont AveAsbury Park, NJ 07712

Built 1950

Last Sale Date
Oct 28, 2024

Property Information

Block216
Lot14
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page54

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$145,000
50%
Improvement Value:$145,600
50%
Total Assessment$290,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,772-4.4%
2024$3,945-16.1%
2023$4,701-1.3%
2022$4,762-0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1950