Skip to content

5 Country Club DrDeal, NJ 07723

Built 2014

Last Sale Price
$1,063,060
Last Sale Date
Mar 20, 2015

Property Information

Block22
Lot106.04
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,410
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$2,042,000
69%
Improvement Value:$916,900
31%
Total Assessment$2,958,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,186+101.8%
2024$19,420-11.0%
2023$21,825-0.7%
2022$21,973-2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,063,060

From:

To:

Sq Ft4,410DeedBook 9106, Page 4109NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded4/1/2015

Property Built

Built

Year Built: 2014

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5411, Page 543