Skip to content

10 Country Club DrDeal, NJ 07723

Built 2016

Last Sale Price
$1,178,357
Last Sale Date
Jun 14, 2016

Property Information

Block22
Lot108.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page37

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,413
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,887,400
61%
Improvement Value:$1,223,300
39%
Total Assessment$3,110,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$41,571+82.8%
2024$22,736-9.3%
2023$25,062-0.5%
2022$25,184-2.6%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,178,357

From:

To:

DeedBook 9175, Page 366NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded7/13/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 5411, Page 543