Skip to content

235 Monmouth RdOakhurst, NJ 07755

Vacant Land

Last Sale Price
$245,000
Last Sale Date
Feb 24, 2000

Property Information

Block22
Lot16.01
Qualifier---
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage4.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$476,300
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$476,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,175-6.7%
2024$6,621-22.2%
2023$8,508-1.3%
2022$8,621-2.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 5915, Page 78

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 5805, Page 157Recorded3/17/1999