Skip to content

215 W Morgan Ave Unit 4Deal, NJ 07723

Built 1985

Last Sale Price
$257,500
Last Sale Date
Oct 18, 2018

Property Information

Block22
Lot86
QualifierC1.04
CountyMonmouth
MunicipalityOcean Twp
Tax Map Page36

Building Details

Building Class37
Description2S-F-O-AG-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,444
Acreage6.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$280,000
61%
Improvement Value:$176,900
39%
Total Assessment$456,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,031-6.8%
2024$6,468-12.0%
2023$7,349-0.4%
2022$7,381-2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$257,500

From:

To:

Sq Ft1,444DeedBook 9334, Page 3375NU CodeOther non-arm's-length (26)Recorded2/6/2019

Property Built

Built

Year Built: 1985